/
Silaruchu

Dużo trenuję, mało jem, a i tak nie mogę schudnąć – co jest ze mną nie tak?

Ostatnimi czasy, coraz częściej możemy się spotkać z takimi słowami i to wypowiadanymi najczęściej z ust kobiet. Drogie Panie, spożywanie mniej niż 1000 kcal dziennie i intensywne treningi, mogą Wam jedynie zaszkodzić, a nie pomóc. Przecież najważniejszym elementem zdrowego odżywiania jest, jak sama nazwa mówi ZDROWIE. I to właśnie na tym, chciałabym się dzisiaj skupić. Co dzieje się z waszym ciałem, kiedy decydujecie się na codzienne ćwiczenia cardio przy nieodpowiedniej diecie?

Po pierwsze: SPOWOLNIENIE METABOLIZMU – długotrwałe stosowanie diet o ujemnym bilansie energetycznym wywołuje szok organizmu, a jego działania zostają spowolnione. Spowodowane jest to tym, że musi on ostrożnie gospodarować otrzymaną energią, ponieważ nie wie, kiedy dostanie kolejną dawkę. Przez to możliwe jest przybieranie na wadze podczas stosowania diet ubogoenergetycznych.

Po drugie: EFEKT “JOJO” – czyli coś co pojawia się, po stosowaniu szybkich i “sezonowych” diet redukcyjnych. Schudliśmy 2-5-10 kg, wakacje się skończyły i co dalej? Wracamy do starych nawyków żywieniowych, sięgamy po słodycze i inne słone przekąski, a nasz organizm oddaje nam stracone wcześniej kilogramy z nawiązką. Spowodowane jest to jego mechanizmami obronnymi w obawie przed kolejną znaczną utratą masy ciała, dlatego z roku na rok może być Wam coraz trudniej zrzucić zbędne kilogramy.

Po trzecie: KORTYZOL, zwany inaczej hormonem stresu. Jego poziom zwiększa się, między innymi, podczas stosowania diet odchudzających, dlaczego? A dlatego, że proces redukcji masy ciała jest stresujący dla naszego organizmu. Zatem przewlekły stres nie tylko utrudnia nam zrzucenie nadmiernego “tłuszczyku”, a wręcz sprzyja jego gromadzeniu się w okolicy brzucha.

I po czwarte: NIEDOBÓR SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH – stosowanie nieodpowiedniej diety, może doprowadzić do niedożywienia, z powodu niedoboru składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Waszego organizmu. Pamiętajcie, że stosowanie multiwitamin w tabletkach, nie zastąpi Wam prawidłowo zbilansowanej diety.

Jak uniknąć tego wszystkiego?
Zapomnij o wszystkich dietach typu “Schudnij 5 kg w 3 dni” i gotowych rozpiskach z kolorowych gazet. Postaw na zdrowe i prawidłowo zbilansowane posiłki, dopasowane do Ciebie i potrzeb Twojego organizmu 🙂

Tagi: , ,
Odbierz darmowy trening

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *